78159

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 8. 3. 2013
Re: mezera mezi nástavky

Jedna věc je pracující dřevo nástavků a druhá věc je velikost mezery.
Jestli jsou tyto nástavky udělány z vysloveně nevhodného dřeva, tak nějaké zhoblování zvednutých hran nepomůže, protože jak dřevo vyschnem zkroutí se opačným směrem. Mezera tam bude vždy a takové nástavky se pro včelstvo na zimu a pro fumigaci a aerosol nehodí. Hodí se tak maximálně pro léto jako nejspodnější nástavky, které jsou srovnávány váhou těch nad nimi.
Pokud byly nástavky udělány z neustáleného dřeva, tak se dá čekat, že se první asi 2 roky zkroutí a tak už zůstanou. Tam se vyplatí ty zvedbuté hrany srovnat.

Co se týká mezery, podle mně není ani tolik podstatná její šířka, ale genetická schopnost včelstva plodovat přes tyto mezery a potom teplota v úlu.
V létě každé včelstvo mezery překonává bez problémů, protože je teplo, zatímco v předjaří hlavně v neutepleném jednostěnném úlu je to pro většinu včelstev překážka.

Co se týká mačkání včel při nandávání nástavků, většina těch problémů se dá odstranit prací s kouřem. A pro zbytek je podstatné, aby se vždy po rozdělení nástavků odstranily všechmy můstky mezi nástavky. Včely totiž nejsou mačkány mezi loučkami plástů, ale vždy mezi voskovými vestavbami můstků. Jenže kdo ty můstky při práci ve včelách důsledně odstraňuje?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60781


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu